Do czego służy glinka do lakieru? Sprawdź, kiedy warto ją zastosować

Twój samochód ma miejscowe zabrudzenia, których nie można usunąć gąbką i szamponem? A może jego lakier jest chropowaty i matowy? W takich przypadkach warto przeprowadzić glinkowanie.

Glinka samochodowa – co to jest?

Glinka samochodowa to kosmetyk w formie plastycznej masy, który ma na celu dokładne oczyszczanie lakieru samochodowego z osadzających się na nim zanieczyszczeń.

Samochodowa glinka do lakieru wykonana jest z tworzywa sztucznego polibutenu z dodatkiem cząsteczek ściernych, które stosowane są w pastach polerskich. Cząsteczek tych jest jednak mniej, dlatego glinkowanie jest bezpiecznie dla karoserii.

Glinki dostępne w sklepach:
– miękkie – najbardziej delikatne dla lakieru, polecane dla początkujących,
– średnie – bezpieczne dla lakieru, a przy tym szybko usuwające zanieczyszczenia,
– twarde – mają najwięcej środków ściernych, rekomendowane dla doświadczonych użytkowników.

Kiedy warto użyć glinki do lakieru?

Za pomocą glinki do lakieru można skutecznie usunąć różne trudne zabrudzenia, na przykład ślady po asfalcie, żywicę z drzew, opiłki klocków hamulcowych. Glinka może też zlikwidować chropowate zmatowienia na lakierze.

Dodatkowo, glinka do lakieru wskazana jest przed polerowaniem lub woskowaniem karoserii – skutecznie usuwa zanieczyszczenia, nawet te w porach lakieru, aby przygotować go do dalszych czynności pielęgnacyjnych.

Glinkę można stosować nie tylko na karoserii. Również sprawdzi się do czyszczenia zderzaków, felg, a także szyb samochodowych, reflektorów i lusterek.