Oczywiście wszyscy użytkownicy dróg powinni zwracać szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli chodzi o jazdę na motocyklu, który jest jednym z najniebezpieczniejszych środków transportu.
Zachowanie szczególnej ostrożności na drodze
Motocyklista jest praktycznie pozbawiony ochrony przed środowiskiem zewnętrznym, dlatego bardziej niż ktokolwiek inny musi polegać na bezwarunkowym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i własnej intuicji. Dlatego też policja drogowa apeluje do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, po których poruszają się motocykliści. Jeden błąd, nawet bardzo mały, może kosztować człowieka życie.
Wymogi bezpieczeństwa dla motocyklisty
Jednocześnie sam motocyklista musi spełnić szereg wymogów bezpieczeństwa. Na przykład musi mieć kask, sprzęt motocyklowy i odpowiednie obuwie (solidne buty). Mimo że sprzęt, który masz na sobie, nie musi być koniecznie potrzebny podczas jazdy motocyklem, musisz zawsze nosić kask motocyklowy.
Kaski motocyklowe (zobacz) chronią przed poważnymi urazami głowy, zachowując przy tym główny organ – mózg. Najprostszy i najmniej bezpieczny jest kask, który zwykle zakłada się motocyklistom, aby podkreślić zgodność wyglądu z pewnym stylem retro. Pracownicy policji drogowej w przypadku zatrzymania nie mają prawa stawiać motocykliście żadnych wymagań jeżeli kask jest na głowie. Należy jednak pamiętać, że w takim układzie chroniona jest tylko górna część głowy, a twarz, szyja i inne części ciała nie są chronione.
Kaski motocyklowe otwarte
Kask otwarty (melonik) zakrywa wszystko oprócz podbródka i twarzy, ponieważ nie ma tzw. łuku podbródkowego. Akcesoria te są zwykle wykonane z mocnego tworzywa sztucznego, ale można też znaleźć wersje metalowe (aluminiowe). Kask może być z przyłbicą lub bez przyłbicy oraz z opuszczaną przyłbicą (szybą). Paradoksalnie, wielu motocyklistów woli