Sekulamotohurt – blog o motoryzacji i mechanice Akcesoria do auta Bagażnik dachowy do auta – najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Bagażnik dachowy do auta – najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

bagażnik dachowy

Pomimo tego że bagażnik dachowy do auta to bardzo popularny dodatek samochodowy, który wielokrotnie podnosi przestrzeń załadunkową, to jednak w dalszym ciągu wielu kierowców nie do końca wie, jak powinno się z nim jeździć czy też jakie problemy może generować jego obecność. Zaleca się, aby przed zakupem bagażnika tego rodzaju dowiedzieć się o nim kilku najprzydatniejszych rzeczy.

Jak szybko można jeździć z bagażnikiem dachowym?

O co kierowcy pytają sprzedawców podczas wybierania bagażnika dachowego do auta? Najczęściej pada wtedy pytanie dotyczące prędkości jazdy. Wiedzieć bowiem trzeba, że bagażnik to dodatkowy, nieprzewidziany przez producenta auta element, który wpływa na aerodynamikę pojazdu. Choć pytanie to wydaje się dość błahe, to jednak kryje w sobie wiele ważnych zagadnień. I nie chodzi tu wcale o czas podróży czy też przyjemność z szybkiej jazdy a przede wszystkim o bezpieczeństwo. W końcu nie wiemy, jak zachowa się auta oraz sam bagażnik dachowy, gdy przekroczy się dopuszczalną dla niego prędkość.
Wiedzieć trzeba, że bezpieczna maksymalna prędkość zależna jest od wielu czynników — prędkości wiatru, wagi i ilości przewożonego ładunku, a nawet samego typu auta. Z tego też powodu wielu producentów znacznie zaniża zalecaną przez siebie maksymalną prędkość, aby uniknąć ewentualnych problemów. Przyjmuje się, że najbezpieczniej jest z takim bagażnikiem nie przekraczać 130 km/h.

Czy bagażnik dachowy generuje duży hałas?

bagażnik dachowy

Kolejnym często padający w sklepie pytaniem jest to dotyczące generowanego przez bagażnik hałasu. Czy jazda z nim wiąże się w ogóle z jakimiś dodatkowymi odgłosami podczas jazdy?
Liczyć się trzeba z tym, że choć bagażnik dachowy do auta to ciekawy dodatek, który pozwoli zabrać więcej bagażu, lecz jednocześnie generować on będzie hałas podczas jazdy. Oczywiście im szybciej będzie się jechało, tym nieprzyjemny dźwięk stawać się będzie donioślejszy.

Ile ładunku można przewozić w bagażniku dachowym?

Choć bagażnik dachowy znacznie podnosi możliwości auta w zakresie jego ładowności, to jednak oczywiste jest, że również on ma pewne ograniczenia. Warto więc przed zakupem takiego dodatku upewnić się, jaka będzie jego pojemność.
W tym wypadku nie liczy się jednak objętość ładunku, lecz przede wszystkim jego waga. Każdy bagażnik dachowy z https://www.carmager.com/pol_m_BAGAZNIKI_Bagazniki-dachowe-13861.html ma określone to, jak ciężki ładunek można w nim umieścić. Co jednak bardzo ważne, koniecznie trzeba zajrzeć także do instrukcji samochodu, w którym podane będzie maksymalne obciążenie dachu. Przekroczenie tego parametru grozić może bardzo poważnym zagrożeniem uszkodzenia dachu.

Czy można kupić uniwersalny bagażnik na lata?

Nie da się ukryć, że bagażnik samochodowy to dodatek dość kosztowny. Nic więc dziwnego, że wielu kupujących chciałoby, aby możliwe było korzystanie z niego przez wiele lat, a nawet z innym samochodem.
Co prawda wysokiej klasy bagażniki mogą bez większych problemów być użytkowane latami, lecz niestety nie na każdym samochodzie. Z uwagi na różnice montażowe bagażniki kupuje się tylko pod konkretne auta.