Sekulamotohurt – blog o motoryzacji i mechanice Akcesoria do auta Jak wybrać odpowiednie opony oraz jak sprawdzić ich rozmiar?

Jak wybrać odpowiednie opony oraz jak sprawdzić ich rozmiar?

opony 195/65 r15

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?

Istotnym parametrem, który należy starannie wybrać, jest indeks prędkości. Opony należy również dobierać na podstawie rodzaju dróg, po których zazwyczaj jeździmy (drogi wiejskie, miejskie, autostrady itp.). Na przykład częste wyjazdy do Niemiec i nieograniczone przyspieszanie na autostradzie to inne prędkości jazdy niż jazda w miastach. Gdy już zdecydujemy jaki jest nasz styl jazdy, łatwiej będzie wybrać prędkość znamionową.

Ekonomiczność, czyli najniższe zużycie paliwa podczas jazdy. Jest to również ważny czynnik dla kierowców, a wybór odpowiednich opon również odgrywa ważną rolę. W takim przypadku konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą nie tylko w sprawie rozmiaru opony, ale także profilu. Dzieje się tak, ponieważ wpływa to również na średnie zużycie paliwa.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest hałas zewnętrzny dochodzący z opon, mierzony w decybelach (dB). Hałas ten jest oceniany w trzystopniowej skali od cichego przez umiarkowanie cichy do głośnego. Jeśli hałas zewnętrzny opony jest ważnym aspektem wpływającym na jakość jazdy, warto wziąć to pod uwagę. Istnieje wiele czynników, które charakteryzują oponę.

Rozmiar opon – jak go odczytać?

Dla przykładu weźmy oponę 195/65r15 dostępną na Miwan. 195 oznacza szerokość opony, która podawana jest w mm. Używany obecnie system oznaczania szerokości opony zawsze zakończony jest  liczbą 5. Liczba 65 to profil opony, który oznacz wysokość boku opony w stosunku do jej szerokości. Umieszczona na końcu liczba 15 to rozmiar felgi, który podawany jest w calach.