Opony 205 55 r16 – charakterystyka

opona

Kupno nowych opon do auta to zawsze spory kłopot. Musimy dokonać mądrego wyboru, by później nie okazało się, że mamy spore problemy z jazdą lub też że silnik nie da sobie rady. Okazjonalnie zdarzają się też sytuacje, że opona nie pasuje na felgę. Dlatego też w dzisiejszym poradniku postanowiliśmy sprawdzić w jaki sposób można scharakteryzować opony o oznaczeniu 205/55/R16, do jakiego rodzaju felg się nadają oraz czy nie będą zbyt szerokie do danej mocy silnika.

Charakterystyka opon

opony 205 55 r16
opony 205 55 r16 kupimy w sklepie Miwan

Najważniejszą rzeczą jest poprawne odczytanie parametrów charakterystycznych dla danego ogumienia. Jeżeli kupujemy opony 205 55 R16, to musimy wiedzieć, że:

  • szerokość opony (bieżnika) to 205 milimetrów
  • profil opony to 55% szerokości bieżnika
  • opona nadaje się na felgę 16-calową (tylko i wyłącznie)

Jeżeli zastosujemy się do powyższej charakterystyki, to z pewnością nie popełnimy błędu w zakupie opon. Pamiętajmy, że najlepiej jest sprawdzić jakie ogumienie mamy w tym momencie na samochodzie. Parametry takie, jak podaliśmy powyżej, odczytać można na brzegu każdej opony.

Dobór ogumienia do auta

Aby mieć pewność, że dobrze wybraliśmy opony do posiadanego samochodu, najlepiej sprawdzić w instrukcji jakie rozmiary są zalecane. Nie możemy wybrać opon takich, które nie zostały dopuszczone przez producenta. Następnie upewniamy się co do średnicy felg, aby nie kupić zbyt dużego lub zbyt małego ogumienia. Na koniec warto jeszcze powiedzieć co nieco o tym, czy opony 205 55 R16 będą odpowiednie do mocy naszego silnika. Przyjmuje się, że szerokość 205 mm jest optymalna, jeżeli mamy silnik o mocy od 90 do 120 koni mechanicznych.