Przygotowujemy auto do zimy

Zima to bardzo trudna pora roku dla samochodu. W wyniku niskiej temperatury spada przyczepność opon, a także powstają kłopoty związane z uruchomieniem silnika. Dodatkowo zima to czas, gdy do auta wnoszona jest ogromna ilość brudu i zanieczyszczeń. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Zadbajmy o przyczepność

Najważniejszym kłopotem związanym z używaniem samochodu w zimie, jest utrata przyczepności na zimnej i pokrytej śniegiem nawierzchni. Żeby sobie z tym poradzić, konieczna będzie wymiana opon z letnich na zimowe – sprawdź warsztat. Każdy warsztat samochodowy, któremu wulkanizacja nie jest obca, będzie w stanie taki zabieg przeprowadzić. Jest to konieczne, ponieważ opona letnia przy spadku temperatury, a nawet lekkim opadzie śniegu, nie zapewnia nawet minimalnego poziomu przyczepności, co oczywiście przekłada się na ogromne ryzyko wypadku.

Zadbajmy o układ zapłonowy

Kolejnym problemem, jaki napotykają kierowcy podczas zimy, jest kłopot związany z zapłonem silnika. Z tego powodu powinno się przed zimą dokonać oględzin akumulatora i ewentualnie go wymienić na nowy i świeży, a także sprawdzić stan świec żarowych i przewodów je zasilających, ponieważ również i tu często dochodzi do kłopotów.

Jak zadbać o czystość w aucie?

Zima to czas, gdy na ulicy znajduje się dużo błota pośniegowego, dodatkowo mocno przyprawionego solą. Niestety wszystko to prędzej czy później dostanie się na butach do środka auta, co powodować będzie po pierwsze znaczne zabrudzenie, a po drugie ryzyko uszkodzenia tapicerki. Żeby tego uniknąć, poleca się zastosowanie gumowych dywaników samochodowych, które są nie tylko wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, lecz również stanowią doskonałą ochronę przed takim zimowych zabrudzeniami.

Zadbajmy o karoserię

Zima i sypana w jej czasie sól, to często prawdziwe zabójstwo dla blacharki samochodowej. Powoduje to jej degradacje, a co za tym idzie szybkie rdzewienie. Żeby tego uniknąć, powinno się odpowiednio zabezpieczyć podwozie samochodu przed takimi zimowymi przygodami. Najlepiej zrobić to w warsztacie specjalizującym się w dokonywaniu takich konserwacji.